شهید جمشید برزگر

نام پدر : عوض

تاریخ تولد : ۱۳۳۶/۲/۱

تاریخ شهادت : ۱۳۶۲/۲/۱۸

محل تولد :بوشهر

محل شهادت :زبیدات

آرامگاه : چهار روستایی

 

__________________________________________________________________________________

 

شرح زندگی :

 

شهید جمشید برزگر در سال ۱۳۳۶ در قریه چهار‌برج در خانواده‌ای متوسط و مذهبی چشم به جهان گشود . در سن ۶ سالگی وارد دبستان شد و تحصیلات ابتدائی خود را آغاز کرد و به علت نامساعد بودن وضع اقتصادی زندگی تا کلاس چهارم ابتدائی در روستای چهار برج از توابع بندر‌ریگ از شهرستان ‌گناوه بیشتر نتوانست درس بخواند . وی جهت امرار معاش به کارهای گوناگون با مزد ناچیز می پرداخت . از زمره کسانی بود که طعم کار و تلاش طاقت‌ فرسا را چشیده بود و رنج محرومان را به خوبی لمس کرده بود .وی پس از دو سال خدمت سربازی با خانواده به روستای چهار‌روستائی آمدند و در منزلی محقر به زندگی خود ادامه دادند .

 

شهید جمشید زمانی که خود را شناخت هرگز از عبادت خدا کوتاهی نکرد و همیشه در مراسم عزاداری و شب زنده داری شرکت می‌نمود و در همین اوایل بود که مقدمات شکل گیری انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام بزرگوارمان آغاز گردید و وی با درخشیدن اولین شعله های تابناک انقلاب اسلامی در آسمان تاریک و فضای سیاه ایران و طلوع آزادی فعالیتهای خود را شروع با شرکت فعال  در راهپیمایی‌ها و پخش اعلامیه‌های امام  ، دین خود را به اسلام عزیز ادا کرد .

 

شهید برزگر پس از پیروزی انقلاب و تاسیس بسیج مستضعفان در بسیج چهار روستایی ثبت نام نمود وهمچنان به فعالیتهای خود ادامه داد پس از خدمات فراوانی که در سطح بسیج انجام داد داوطلبانه به جبهه اعزام گردید و مدت ۳ ماه در جبهه حق عیله باطل با بعثیون کافر جنگید و در عملیات طریق‌القدس بستان و عملیات فتح‌المبین  شرکت نمود و بعد از اتمام ماموریت به چهار روستایی آمد و به فعالیتهای پشت جبهه ادامه داد .

 

 شهید جمشید باز هم عاشق جبهه شد و برای سومین بار به جبهه‌ها اعزام شد که پس از گذشت ۲۰ روز در تاریخ ۱۳۶۲/۲/۱۸ در منطقه زبیدات به لقاء الله پیوست .

 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد

___________________________________________________________________________________

 

وصیتنامه شهید

 

بسم رب الشهداء و الصدیقین

« ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتاً بل احیاء عند ربهم یرزقون »

 

درود بر امام امت خمینی بت شکن

آه باز هم حماسه پر شور کربلای حسین آغاز شد نبرد در جبهه حق علیه باطل از خداوند آرزوی شهادت در راه وطن و دین مقدسم اسلام را دارم آه امروز روزی است که به سوی رگبار توپها ، رگبار تفنگهای دشمن پیش می‌رویم تا بتوانیم این انقلاب خون‌بار را به رهبری امام امت و جانفشانی ملت شهید پرور ایران آبیاری نماییم .

همان‌طوری که حسین (ع) در صحرای‌کربلا فرمود : من مرگ را بر زندگی همرا با ذلت ترجیح می‌دهم و در قسمت دیگری در صحرای کربلا فرمود : کیست که مرا یاری کند و حال من لبیک می‌گویم و روانه کربلای ایران می‌شوم تا به یاری الله کربلای ایران را با کربلای حسین متصل سازیم .

وپیام من به پدر و مادرم این است که دنباله‌رو راه ولایت فقیه که راه حسین (ع) است و در حال حاضر ولایت امر امام خمینی است باشید و مبادا برای من گریه کنید و لباس سیاه بپوشید زیرا شهید گریه و لباس سیاه نمی‌خواهد و تنها چیزی که روح مرا شاد می‌کند اطاعت از امر امام است که همان راه قرآن و اسلام است و دیگر آنکه بر دشمنان اسلام به هر شکل و طریقی که باشند فرصت ندهید .

پیروز باد اسلام            نابود باد دشمنان اسلام        و سلامت باد امام

خدایا ، خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار تا انقلاب مهدی نهضت ادامه دارد …

 

والسلام جمشید برزگر

عصر شنبه ۹/۸/۱۳۶۰

___________________________________________________________________________________

 

سوالاتی از خانواده شهید

 

فعالیتهای مهم شهید :

الف : فعالیتهای مهم عبادی و معنوی شهید : نماز شب ، تلاوت قرآن ، دعا ، ذکر ، شرکت در مراسم سوگواری ، روزه ، حج و شرکت در مراسمات اسلامی و انقلابی ـ مقید به روزه و نماز و فرایض دینی

 

ب : فعالیتهای مهم سیاسی ، اجتماعی شهید

شرکت فعال در مراسمات دینی و بسیج و کمک به مردم و شرکت فعال در تظاهرات و انجمن‌های اسلامی .

 

___________________________________________________________________________________

 

خاطرات شهید

 

پدر شهید می‌گوید یک روز به شیراز رفته‌ بودم و یک کاپشن برای جمشید خریدم و بعد از آمدن به او دادم او بسیار خوشحال شد . بعد از دو روز دیدم که کاپشن را ندارد . پرسیدم جمشید کاپشن را چه‌کرده‌ای ؟ گفت : برده‌ام خشکشوئی بندر گناوه . بعداً فهمیدم آنرا بخشیده است .

 

 

___________________________________________________________________________________

بازدیدها: 6