شهید جمشید برزگر

نام پدر : عوض

تاريخ تولد : ۱۳۳۶/۲/۱

تاريخ شهادت : ۱۳۶۲/۲/۱۸

محل تولد :بوشهر

محل شهادت :زبيدات

آرامگاه : چهار روستايي

 

__________________________________________________________________________________

 

شرح زندگي :

 

شهيد جمشيد برزگر در سال ۱۳۳۶ در قريه چهار‌برج در خانواده‌اي متوسط و مذهبي چشم به جهان گشود . در سن ۶ سالگي وارد دبستان شد و تحصيلات ابتدائي خود را آغاز كرد و به علت نامساعد بودن وضع اقتصادی زندگي تا كلاس چهارم ابتدائي در روستاي چهار برج از توابع بندر‌ريگ از شهرستان ‌گناوه بیشتر نتوانست درس بخواند . وی جهت امرار معاش به كارهاي گوناگون با مزد ناچيز می پرداخت . از زمره كساني بود كه طعم كار و تلاش طاقت‌ فرسا را چشيده بود و رنج محرومان را به خوبي لمس كرده بود .وي پس از دو سال خدمت سربازي با خانواده به روستاي چهار‌روستائي آمدند و در منزلي محقر به زندگي خود ادامه دادند .

 

شهيد جمشيد زماني كه خود را شناخت هرگز از عبادت خدا كوتاهي نكرد و هميشه در مراسم عزاداري و شب زنده داري شركت مي‌نمود و در همين اوايل بود كه مقدمات شکل گیری انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام بزرگوارمان آغاز گرديد و وی با درخشيدن اولين شعله هاي تابناك انقلاب اسلامي در آسمان تاريك و فضاي سياه ايران و طلوع آزادي فعاليتهاي خود را شروع با شركت فعال  در راهپيمايي‌ها و پخش اعلاميه‌هاي امام  ، دين خود را به اسلام عزيز ادا كرد .

 

شهيد برزگر پس از پيروزي انقلاب و تاسيس بسيج مستضعفان در بسيج چهار روستايي ثبت نام نمود وهمچنان به فعاليتهاي خود ادامه داد پس از خدمات فراواني كه در سطح بسيج انجام داد داوطلبانه به جبهه اعزام گرديد و مدت ۳ ماه در جبهه حق عيله باطل با بعثيون كافر جنگيد و در عمليات طريق‌القدس بستان و عمليات فتح‌المبين  شركت نمود و بعد از اتمام ماموريت به چهار روستايي آمد و به فعاليتهاي پشت جبهه ادامه داد .

 

 شهيد جمشيد باز هم عاشق جبهه شد و براي سومين بار به جبهه‌ها اعزام شد كه پس از گذشت ۲۰ روز در تاريخ ۱۳۶۲/۲/۱۸ در منطقه زبیدات به لقاء الله پيوست .

 

يادش گرامي و راهش پر رهرو باد

___________________________________________________________________________________

 

وصیتنامه شهید

 

بسم رب الشهداء و الصدیقین

« ولا تحسبن الذين قتلوا في سبيل الله امواتاً بل احياء عند ربهم يرزقون »

 

درود بر امام امت خميني بت شكن

آه باز هم حماسه پر شور كربلاي حسين آغاز شد نبرد در جبهه حق عليه باطل از خداوند آرزوي شهادت در راه وطن و دين مقدسم اسلام را دارم آه امروز روزي است كه به سوي رگبار توپها ، رگبار تفنگهاي دشمن پيش مي‌رويم تا بتوانيم اين انقلاب خون‌بار را به رهبري امام امت و جانفشانی ملت شهيد پرور ايران آبياري نماييم .

همان‌طوري كه حسين (ع) در صحراي‌كربلا فرمود : من مرگ را بر زندگی همرا با ذلت ترجيح مي‌دهم و در قسمت ديگری در صحراي كربلا فرمود : كيست كه مرا ياري كند و حال من لبيك مي‌گويم و روانه كربلاي ايران مي‌شوم تا به ياري الله كربلاي ايران را با كربلاي حسين متصل سازيم .

وپيام من به پدر و مادرم اين است كه دنباله‌رو راه ولايت فقيه كه راه حسين (ع) است و در حال حاضر ولايت امر امام خميني است باشيد و مبادا براي من گريه كنيد و لباس سياه بپوشيد زيرا شهيد گريه و لباس سياه نمي‌خواهد و تنها چيزي كه روح مرا شاد مي‌كند اطاعت از امر امام است كه همان راه قرآن و اسلام است و ديگر آنكه بر دشمنان اسلام به هر شكل و طريقي كه باشند فرصت ندهيد .

پيروز باد اسلام            نابود باد دشمنان اسلام        و سلامت باد امام

خدايا ، خدايا تا انقلاب مهدي خميني را نگهدار تا انقلاب مهدي نهضت ادامه دارد …

 

والسلام جمشيد برزگر

عصر شنبه ۹/۸/۱۳۶۰

___________________________________________________________________________________

 

سوالاتی از خانواده شهید

 

فعاليتهاي مهم شهيد :

الف : فعاليتهاي مهم عبادي و معنوي شهيد : نماز شب ، تلاوت قرآن ، دعا ، ذكر ، شركت در مراسم سوگواري ، روزه ، حج و شركت در مراسمات اسلامي و انقلابي ـ مقيد به روزه و نماز و فرايض ديني

 

ب : فعاليتهاي مهم سياسي ، اجتماعي شهيد

شركت فعال در مراسمات ديني و بسيج و كمك به مردم و شركت فعال در تظاهرات و انجمن‌هاي اسلامي .

 

___________________________________________________________________________________

 

خاطرات شهید

 

پدر شهيد مي‌گويد يك روز به شيراز رفته‌ بودم و يك كاپشن براي جمشيد خريدم و بعد از آمدن به او دادم او بسيار خوشحال شد . بعد از دو روز ديدم كه كاپشن را ندارد . پرسيدم جمشيد كاپشن را چه‌كرده‌اي ؟ گفت : برده‌ام خشكشوئي بندر گناوه . بعداً فهميدم آنرا بخشيده است .

 

 

___________________________________________________________________________________