زندگی نامه شهید

تولد و تحصیل :

شهید حسن رزمجو در سال ۱۳۳۶ در خانواده ای زحمتکش و مذهبی در شهرستان گناوه متولد شد و تحصیلات ابتدائی را در دبستان حافظ و دوران دبیرستان را در دبیرستان دانش این شهرستان به پایان رسانید و برای ادامه تحصیل در سال ۵۳ عازم آبادان و سپس به نور آباد ممسنی  عزیمت نمود .

پس از هجرت به بوشهر در سال ۵۶ در دیپلم خود را دبیرستان حرفه ای دریافت نمودند و بعلت عدم تمایل بخدمت بصورت سرباز صفر در ارتش سابق به خارک رفته و به استخدام نیروی دریایی ارتش در آمدند .

از بدو ورود به ارتش در راستای سازندگی و خدمت به همرزمانش با تلاشهای شبانه روزی  دست به اقدامات سازنده ای زد .

 

بحبوحه انقلاب و سپس پیروزی :‌

در بحبوحه انقلاب همچون دیگر انقلابیون دست به اقدامات ضد رژیم زده و سهم انقلابی خود را در به ثمر رسیدن انقلاب ایفا میکند .

 در این ایام خجسته بود که با دختر خاله اش ازدواج که ما حصل آن سه دختر میباشد .

پس از پیروزی انقلاب در افشاگری چهره های‌ نظام پهلوی در ارتش که سعی در ایجاد انفجار در خارگ و فرار از کشور بودند نقش بسزایی داشته بودند .

حرکتهای منافقانه بعضی از سران ارتش در زمان دولت موقت در انحراف مسیر انقلاب پس از پیروزی انقلاب وی را وارد میدان نموده که در کشف حرکات موذیانه بصورتهای مختلف و پاسداری شبانه در پایگاه منطقه خارگ و هوشیاری آن شهید و برادران دیگر انجام میگرفت و در این راستا آن شهید را برچسب های تند رو افراطی و چماقدار در تنگنا قرار میدادند .

از آنجا که فعالیتهای فردی در ارتش بدستور امام عزیز ممنوع بود ایشان با پیشنهاد و پیگیری آن به کمک برادران سیاسی ایدئولوژیک ، انجمن اسلامی را تشکیل دادند و خود شخصاً بنایی و تهیه مکان نماز و کتابخانه را عهده دار بودند (بصورتی که هنوز دستکار بنایی وی هنوز یاد آور آن روزگار خوش میباشد) فعالیت فرهنگی و برنامه های متنوع انجمن اسلامی در مناسبتها و ایجاد کلاسهای آموزش قرآن و نهضت سواد آموزی و احکام و نماز جماعت و … هنوز برادران را مدیون آن شهید گرانقدر می نماید .

با روی کار آمدن بنی صدر و شناخته شدن چهره وی در این راستا اقدام به افشای چهره بنی صدر می نماید تا بدان حد که در در دوران ریاست جمهوری بنی صدر خائن روزی در جلسه برادران حزب الهی  گفتند : اگر همه ساکت بشوند بنده به تنهایی فریاد خواهم زد و این چهره‌ را افشا خواهم کرد .

بیشترین اوقات فراغت غیر اداری را مصروف تبلیغات و نشر فرهنگ اسلامی و مبارزه با خطوط انحرافی داشتند و سربازان او را بعنوان حامی و دلسوزی مهربان دانسته و مشکلات خود را با آن شهید در میان میگذاشتند بحدی که اکثر اوقات ناهار و شام را پیش برادران صرف میکردند و با مسائل و گرفتاریها دست و پنجه نرم میکردند .

 

اقدامات خدماتی و سازنده :

جهت استفاده بیشتر از نیروهای مومن و انسجام آنها برادران را به منزل دعوت و با تشکیل جلسه در منزل مسایل پایگاه و جامعه را ارزیابی و راه حل هایی پیشنهادی میگردید و ایشان بدون ریا و یا خلوص نیت بطور جدی طرحهای پیشنهادی را اجرا مینمودندکه میتوان اقدامات خدماتی و سازنده آن شهید بزرگوار را به شرح ذیل نام برد :

 1. تهیه نفت مورد مصرف آشپزخانه های پایگاه با توجه به کمبود نفت در سطح جزیره از طریق سوختهای بلا مصرف و فاسد شده‌ها در کرافت با همکاری برادران اسکادران و تحویل آنها به آمار همگانی حدود ۳۰ بشکه
 2. نفت رسانی به پاسگاه های دور کوه در زمستان جهت استفاده برادران ناوی از استفاده سوخت فاسد شده کرافت .
 3. شرکت در گسترش سالن مسجد هوادریا و آماده نمودن آن برای برادران نمازگزار (که بعضی اوقات ایشان شخصاً امام جماعت بودند)
 4. کوشش در بوجود آوردن فروشگاه تعاونی اسلامی و تعاونی کردن آن برای رفاه پرسنل .
 5. اقدام در تشکیل عکاسی پایگاه جهت رفاه پرسنل .
 6. پیگیری و هماهنگی با شهرداری در مورد وسایل خانگی از قبیل کولر ، تلویزیون ، قالی ، پنکه و … برای پرسنل پایگاه
 7. اقدام در ایجاد بوفه برای رفاه پرسنل در پایگاه شماره یک و دو فرودگاه
 8. پی گیری در مسائل رفاهی پرسنل دور کوه از نظر تامین یخچال ، کولر ، برق از طریق مهندسی .
 9. همکاری در آماده نمودن زمین باغ فعلی پایگاه در پشت بهداری جهت زیر گشت بردن آن برای تامین سبزیجات برای رفاه پرسنل از نظر خودکفایی

 

آغاز جنگ تحمیلی :

پس از شروع جنگ و بمبارانهای هوایی رژیم عراق و آتش‌سوزیهای ناشی از بمباران ، آن بزرگوار جلوتر از همه در اطفای حریق اقدام و سهم بسزایی در حراست بیت اعمال و تاسیسات نفتی ایجاد مینمودند . که اقدامات وی در این راستا را میتوان به قرار زیر نام برد :

 1. ماموریت در شناسایی و گزارش موقعیت انفجار به هنگام حمله هواپیماهای دشمن به جزیره که بر اثر آن موشک و غیره به نقاط جزیره اصابت میکند و جمع آوری قطعات منفجره و حمل آنها به اطاق عملیات (اطاق جنگ)
 2. اقدام در تخلیه اجساد شهدا در ناو کهنموئی و انجام مقدمات اولیه برای فرستادن شهدا به شهرستان های مربوطه آنان .
 3. کمک رسانی ابزار کار و تهیه اولیه وسایل نگهبانی شبانه در ابتدای نجات ناو و میلاییان
 4. شرکت در پر کردن کیسه های شن و چیدن آنها در نقاط حساس تاسیسات نفتی جزیره به منظور جلوگیری از صدمه دیدن تاسیسات ناشی از حمله های هوایی دشمن بعثی عراق
 5. شرکت در بیرون آوردن موشک در مخزن شماره پنج شرکت نفت و کمک در خنثی سازی آن
 6. شرکت مستمر در امداد و اطفا حریق که بر اثر بمباران هواپیماهای عراق به مخازن نفتی صورت گرفته در چندین مرحله و خاموش نمودن شعله‌های آتش
 7. با برگزاری مراسم مذهبی در اعیاد اسلامی و شهادتها بویژه با بهترین هدیه و دلجویی از خانواده شهدا فعالیت چشمگیری داشتند .
 8. یاد آن بزرگوار در جهاد سازندگی پایگاه شورای اسلامی پایگاه ستاد نماز جمعه و انتخابات فرهنگی مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری هنوز در خاطره ها تداعی میکند .

 

عزیمت به جبهه جنگ و در نهایت شهادت:

با همه این تلاشها و اقدامات سازنده و خدمت در ارتش جمهوری اسلامی ایران      نمی توانست آرام و قرار داشته باشد و سکون را تحمل بنماید شوق به جهاد اصغر و نبرد در جبهه های جنگ چنان در وجودش ریشه دوانده بود که وی را یارای ماندن نبود تا بدان جا که چندین بار بصورت بسیجی به جبهه نبرد حق علیه باطل عازم شد ، چندین عملیات شاهد حضور آن شهید بزرگوار بود من جمله : 

 1. عضو فعال طرح لبیک یا خمینی که همیشه آمادگی خدمتگزاری در تداوم انقلاب بویژه در جنگ تحمیلی را داشتند.
 2. در عملیات فتح المبین ایشان به همراهی نیروهای بسیجی عازم جبهه بستان و بعنوان (آر ـ پی ـ جی) زن فداکارانه به شکار تانکهای دشمن میرفت .
 3. در عملیات طریق القدس که سرپرستی تیم عملیاتی را در منطقه رمل عهده دار بودند و در نهایت از ناحیه پا مجروح میگردند ، که پس از مجروحیت حتی خانواده خود را خبر نمی دهد (این نهایت اخلاص ایشان بوده است) که دوستان پس از مدتها به خانواده ایشان خبر میدهند.
 4. در عملیات خیبر بعنوان قایقران در هور الهویزه در نیروی رسانی به برادران خط مقدم جبهه نقش به سزایی داشتند .
 5. در عملیات بدر در حالی که بکمک قایق به نیرو و مهمات رسانی مشغول بودند (بنا بر پیش بینی خودش) بر اثر ترکش و موج گرفتگی و بمب باران شیمیایی در ظهر مورخه۲۶/۱۲/۶۳ به کاروان حسینیان پیوست و مسئولیت سنگین دیگری بر راهیان راه خونین حسین (ع) افزودند .

 

خصوصیات اخلاقی:

ایشان در پیروی امام‌ راحل تقید بخصوصی داشتند و جز بیشترین موعظه های ایشان بود. در صله‌رحم و رفت و آمد به خانواده دوستان و محبت به فقرا و خانواده شهید پیشرو بودند .

روزهای دوشنبه و پنج شنبه را به پیروی امام ره روزه میگرفتند در اکثر مراسمات ( دعا ـ تلاوت  …) خود بانی و مسبب کارها بودند .

در صله‌ارحام و رفت و آمد به اقوام پیشقدم بودند . احترام به والدین نمونه ، با منکرات به شدت برخورد می کردند به گونه ای که ناکرین با یاد او لرزه بر اندامشان می‌افتاد ، علیرغم کمبود مالی سخت مذهبی بودند  با این اوصاف مبلغ چشمگیری را توسط یکی از برادران با اصرار و بدون اطلاع کسی به مستحق داده میشود . همین طور در جمع آوری کمک به جنگ زدگان نقش‌ بسزایی داشته ، قبل از ورود به سال نو وجوهات شرعیه احتمالیه را حساب و فوراً به نماینده امام پرداخت مینمودند ، علاقه و تعبد کامل وی به فتوای امام راحل و اجرای احکام مقید بودند وسعی زیادی در حفظ عبادات و اجرایی مراسم مذهبی داشتند دارای طبعی بلند خون گرم و برخورد با طراوت و متواضع و در انحرافات سختگیر بودند .

بازدیدها: 20