زندگی نامه شهید

شهيد حاج عبدالصمد سهيلي در سال ۱۳۳۱ در خانواده‌اي مذهبي و متعهد متولد شد. قبل از پا گذاشتن به مدرسه علاقه بخصوصي به كلاس قرآن و مجالس مذهبي داشت.

در سن ۶ سالگي روانه مدرسه شد ولي بر اثر گرفتاري خانوادگي تنها تا كلاس ششم نظام قديم به درس خواندن پرداخت .

پس از معافيت از خدمت مقدس سربازي در شركت نفت شعبه شهرستان گناوه استخدام گرديد .

در اوج گيري نهضت اسلامي به رهبري زعيم عالي قدر امام خميني سهم بسزايي داشت و علاقه بخصوصي نیز به امام پيدا كرده بود .

شهید قبل از انقلاب در اكثر تظاهرات‌ها شركت مي‌نمود و همچنين در برابر گروهكها ايستادگي مي‌كرد و همواره با آنان در ستيز بود .

با شروع جنگ تحميلي عليه جمهوري اسلامي ايران ، در شش نوبت به جبهه‌هاي جنگ اعزام گرديد . هر بار كه از جبهه بر مي‌گشت دوباره در فكر برگشت به جبهه بود .

در عمليات رمضان ـ بدر ـ خيبر و والفجر ۸ سهم بسزايي داشت . او يكي از نيروهاي بسيجي فعال شهرستان بود و عضو هيئت شوراي اسلامي مسجد محله خويش (امام حسن عسكري) بود .

در مراسم حج از افراد فعال و دلسوز و از افرادي بود كه اعلاميه‌ها و پيامهاي جمهوري اسلامي ايران خطاب به حجاج را بين اهالي ديگر كشورها توزيع مي‌كرد .

در سفر حج سقاي حجاج خانه خدا بود و مي‌گفت دوست دارم مثل امام زين العابدين (ع) خادم حجاج خانه خدا باشم .

در خانه اخلاقي پسنديده با اهل خانه داشت انساني وارسته و متواضع بود و هر گاه پيام امام را از رسانه‌هاي گروهي مي‌گرفت سر از پا نمي‌شناخت .

در جريان عمليات فاو فعاليت زيادي كرد و لحظه‌اي احساس خستگي نمي‌كرد يك بار كه قايق وي از كار افتاده بود بسيار احساس ناراحتي كرده بود كه چرا قايق خراب شده و او از كار عقب مانده است .

سرانجام در همين گير و دار تعمير قايق ، در زمان حمله نا‌جوانمردانه هواپيماهاي مزدوران عراق به منطقه فاو و بمباران شيميايي آنجا ، شهید از ناحيه سر مورد اصابت تركش و مواد شيميايي قرار گرفت و به آرزوی دیرینه خود یعنی شهادت در راه خدا نائل آمد.

يادش گرامي و راهش پر رهرو باد