زندگی نامه شهید

شهید علیرضا رضایی فرزند لشكری (امان الله) رضایی متولد سال ۱۳۴۰ در شهر گناوه و از خانواده‌ای مستضعف و از طبقه‌ای پایین جامعه دیده به جهان گشود . تحصیلات ابتدایی خود را تا مقطع دیپلم ادامه داد.

وی نقش ارزنده ای در فعالیتهای منجر به پیروزی انقلاب اسلامی داشت او انقلاب را با تمام وجودش احساس كرده تا جایی كه هنگامی که به خدمت مقدس سربازی مشغول بود عاشقانه به جبهه جنگ علیه دشمن متجاوز گر می‌رفت تا رودر رو با دشمن زبون به مبارزه بپردازد.

در سال۵۷_۵۸ در دبیرستان دكتر علی شریعتی گناوه با معدل خوب موفق به اخذ دیپلم در رشته اقتصاد گردید . قبل از انقلاب مخصوصاً در سال ۵۶ و ۵۷ به فعالیت اسلامی و سیاسی پرداخت و حتی در كلاس بر ضد خانواده شاهنشاهی انشاء می نوشت .

از كلاس اخراج می شد و اعلامیه ها و عكسهای امام را در میان دانش آموزان و مردم پخش می كرد .

نوارهای سخنرانی امام را داشت . در راهپیماییها در شهرهای آبادان در مورخه ۱۳۵۷/۶/۱۵ و در گچساران در مورخه ۱۳۵۷/۹/۱۸ و در تمام راهپیمایهای گناوه شركت و در مراسمهای مختلف مخصوصاً مراسم چهلمین روز شهادت حاج شیخ ابوتراب عاشوری نیز شركت نمود .

از سال ۵۷ تا ۵۹ در بسیج مركزی مشغول به فعالیت بود و شبها هم از شهر پاسداری میكردند و به منزل نمی‌‌‌‌‌‌‌‌آمدند تمام هم و غم ایشان بسیج و خدمت به جامع اسلامی و رهبر عظیم ایشان امام خمینی (ره) بود

حتی یك ساعت هم آرام و قرار نداشتند تا اینكه در سال ۵۹ جنگ تحمیلی عراق علیه ایران شروع شد و بعداً به عنوان بسیجی داوطلب در گروه ابوذر ثبت نام نمود و برای دیدن دوره آموزشی به بوشهر رفت و در آنجا دوره لازم را دید و چون تاریخ اعزام آنها به جبهه طول كشید ایشان به عنوان سرباز داوطلب به ژاندارمری گناوه مراجعه كرده و مدارك لازم را تهیه نموده و در تاریخ ۱۳۵۹/۹/۱۵ برای شرکت در دوره آموزشی به كرمان اعزام شد.

بعد از سپری نمودن دوره آموزشی در مورخه ۱۳۵۹/۱۲/۱۵ به گردان ۷۲۲ پاسدار اهواز اعزام شده و در تاریخ ۱۳۵۹/۱۲/۱۸ به پادگان دشت آزادگان بعنوان داوطلب جبهه منتقل شد. در مورخه ۱۳۶۰/۱/۴ به تپه های الله اكبر منتقل و عضو گروهان یكم دسته سوم شد و اسم خود را عضو گروه چریكی شهید چمران نوشته و همراه با شهید چمران در تاریخ ۱۳۶۰/۲/۳۰ و با برادران سپاه پاسداران و بسیج برای شناسایی منطقه می‌رفتند .

وظیفه ایشان آرپی‌چی ‌زن بوده و در حملات الله اكبر ، شحیطیه و تپه سبز و طریق القدس « فتح بستان» و فتح المبین و … نیز به عنوان یك رزمنده شركت كرده و راه را برای دیگر برادران باز می‌نمود .

در عملیات‌های مختلف شركت نمود تا اینكه در حمله بیت المقدس (فتح خرمشهر) در سحرگاه در هنگام گرفتن وضو برای خواندن نماز صبح به وسیله تركش خمپاره از ناحیه سر و پا زخمی شده و به درجه رفیع شهادت نائل شدند .

روحش شاد یادش گرامی باد