زندگی نامه

شهيد فريدون زنگي فرزند ابوالفتح در تاريخ ۱۳۴۴/۵/۲۸ در شهرستان آبادان متولد و از همان آغاز كودكي و نوجواني با مفهوم فقر و زحمت آشنا گرديد .

او كه بخاطر موقعيت خانوادگی اش فرزند بزرگ خانواده بود در كشاكش زندگي پخته شد و آنگاه كه خانواده‌اش در اثر ناملايمات مجبور به ترك آبادان شده و به بندر گناوه آمدند تا روزگار سپري كنند در غياب پدر كه براي تامين معاش خانواده مجبور بود به سفرهاي دريايي برود فريدون عهده‌دار خانه و در كنار مادر خود به امور زندگي مي‌رسيد .

او در تمام مدت حيات خود پدر و مادر را با احترام ياد مي‌كرد و در حضورشان پيوسته ادب و احترام را به جا مي‌آورد و در تمام زندگي پر مشقت خود طعم فقر و ظلم و دوران ستم شاهي را همراه خانواده‌اش تحمل و با رژیم شاه مبارزه بي‌ امان داشت.

هميشه سختيها را با آغوش باز و چهره‌ گشاده پذيرا بود و زير بار مشكلات شانه خالي نمي‌كرد . با اين وجود دوران تحصيلي ابتدايي و راهنمايي را گذارند و تا سال دوم اقتصاد در دبيرستان آيت ا… طالقاني مشغول تحصيل بود .

اما با ايمان و اعتقاد به راه خدا او براي دفاع از اسلام راه جبهه نبرد را برگزيد و مردانه و دلاورانه در صحنه نبرد عليه كفر جهاني و (بعثيان) متجاوز حاضر شد كه نمونه‌‌اي بود از دلاوري‌ها و نشانه‌اي از ايمان و پايان ناپذيري مردم اين مرز و بوم.

فریدون در بسیج فعالیت چشمگیری داشت و بیشتر وقت خود را در بسیج می گذراند . بسیج دانشگاه او بود . شهید در دو مرحله به جبهه های علیه باطل رهسپار شد .

در مرحله دوم اعزام به جبهه های نور او همراهانی داشت که با او به شهادت رسیدند . شهیدان بهروز بهروزی ‌. اکبر دهدشتی . حیدر تباشیر . بهادر شهریاری . عبدالطیف حیدرزاده . ماندنی محمدی . ناصر داودی . عبدالرحیم احمدزاده. نصرت الله داودی و ….از جمله این شهیدان بودند.

او این بار موفق شد در عملیات فتح‌المبين شرکت کند و سهمی بزرگ در این پیروزی درخشان داشته باشد . و در نهایت در تاريخ ۱۳۶۱/۱/۲ در همان جبهه شوش به خيل شهيدان راه حق پيوست و در قلب و روح تمام مردم ايران جاودانه شد .

روحش شاد یادش گرامی باد.