زندگینامه :

شهید محمد آورند فرزند حسن در سال ۱۳۴۹ در روستای کردوان سفلی از توابع شهرستان خورموج در خانواده‌ای فقیر و مذهبی متولد گردید . در سن هفت سالگی راهی مدرسه شد و پنج سال دوران ابتدائی را در دبستان وحدت با موفقیت به پایان برد و خواندن قرآن و نماز را از همان دوران کودکی فرا گرفت وی پس از پایان دوره ابتدائی وارد مدرسه راهنمائی شهید ما‌هینی روستا گردید و تا دوم راهنمایی را با موفقیت پشت سر گذاشت .

شهید در راهپیمائی‌ها شرکت گسترده داشت چون علاقه زیادی به جبهه داشت نبرد در جبهه را واجب‌تر و لازمتر از سنگر مدرسه دانست ولی چون سنش کم بود چند بار که خواست راهی جبهه شود او را نپذیرفتند اینقدر علاقه و شور و شوق در سرش بود که با اضافه نمودن سنش به مقصود خود رسید و راهی جبهه شد اولین مرحله شرکت او در جبهه در سال ۶۱ بود و پس از ماموریت سه ماه نبرد در جبهه‌ها به خانواده بازگشت .

بعد از بازگشت از جبهه چون وضع مالی خانواده‌اش مساعد نبود نتوانست به تحصیل ادامه دهد در نتیجه برای یاری و کمک رساندن به پدر پیرش مشغول کار گردید و چون شرکت خود در گروه مقاومت روستا را نیز لازم می دانست عضو گروه مقاومت شد و در تشویق و ترغیب مردم برای رفتن به جبهه و شرکت در مراسمها تلاش گسترده می نمود . بار دیگر در سال ۶۳ راهی جبهه شد و پس از سه ماه جنگ با دژخیمان کافر به خانه بازگشت شهید یک بار دیگر نیز در سال ۶۴ راهی جبهه‌ها گردید و در همه این مراحل از خداوند شهادت را طلب می‌کرد.

شهید در سال ۱۳۶۶ به همراه خانواده روستا را ترک گفتند و به شهرستان گناوه مهاجرت نموده تا شاید بتواند با کار و فعالیت بیشتر در یاری رساندن به پدرش و امرار معاش زندگی سهم بیشتری داشته باشد و پس از دو سال کار دفترچه آماده به خدمت را دریافت کرد و چون علاقه زیادی به خدمت در کمیته داشت و فکر کرد شاید بهتر بتواند در این نهاد انقلابی از میهن و ناموس خود حفاظت نماید .

در تاریخ ۶۸/۸/۲۳  به خدمت مشغول گردید و پس از آموزش چند مرتبه به مرخصی آمد و پس از آخرین وداع با خانواده در تاریخ ۱۳۶۹/۱/۲۹ در نبردی جانانه در برابر دشمنان اسلام و قرآن و مزدوران استکبار جهانی و قاچاقچیان مواد مخدر در محل خدمت خود در بیرجند به درجه رفیع شهادت نائل آمد همان آرزویی که همیشه در دل داشت .لازم به یادآوری است که در روزهای آخر حیات شهید خبر شهادت خود را می داد و در فکر وصیت نامه نوشتن بود امیدواریم که ما ادامه دهنده و راهرو راه شهید باشیم .

<<روحش شاد و راهش پر رهرو باد>>

بازدیدها: 7