شهید محمد آورند

نام پدر : حسن

تاریخ تولد :۱۳۴۹/۰۴/۰۴

تاریخ شهادت : ۱۳۶۹/۱۱/۲۹

محل تولد : خورموج

محل شهادت : شوش

آرامگاه : گناوه

——————————————————————————————————————————————

شرح زندگی:

شهید محمد آورند فرزند حسن در سال ۱۳۴۹ در روستای كردوان سفلی از توابع شهرستان خورموج در خانواده‌ای فقیر و مذهبی متولد گردید . در سن هفت سالگی راهی مدرسه شد و پنج سال دوران ابتدائی را در دبستان وحدت با موفقیت به پایان برد و خواندن قرآن و نماز را از همان دوران كودكی فرا گرفت وی پس از پایان دوره ابتدائی وارد مدرسه راهنمائی شهید ما‌هینی روستا گردید و  دوم راهنمایی هم با موفقیت پشت سر گذاشت .

شهید در راهپیمائی‌ها شركت گسترده داشت چون علاقه زیادی به جبهه داشت نبرد در جبهه را واجب‌تر و لازمتر از سنگر مدرسه دانست ولی چون سنش كم بود چند بار كه خواست راهی جبهه شود او را نپذیرفتند اینقدر علاقه و شور و شوق در سرش بود كه با اضافه نمودن سنش به مقصود خود رسید و راهی جبهه شد اولین مرحله شركت او در جبهه در سال ۶۱ بود و پس از ماموریت سه ماه نبرد در جبهه‌ها به خانواده بازگشت .

بعد از بازگشت از جبهه چون وضع مالی خانواده‌اش مساعد نبود نتوانست به تحصیل ادامه دهد در نتیجه برای یاری و كمک رساندن به پدر پیرش مشغول كار گردید و چون شركت خود را در گروه مقاومت روستا نیز لازم دانست عضو گروه مقاومت شد و در تشویق و ترغیب مردم برای رفتن جبهه و شركت در مراسمها تلاش گسترده می نمود . بار دیگر در سال ۶۳ راهی جبهه شد و پس از سه ماه جنگ با دژخیمان كافر به خانه بازگشت شهید یك بار دیگر نیز در سال ۶۴ راهی جبهه‌ها گردید و در همه این مراحل از خداوند شهادت را طلب می‌كرد.

شهید در سال ۱۳۶۶ با خانواده روستا را ترك گفتند و به شهرستان گناوه مهاجرت نموده تا شاید بتواند با كار و فعالیت بیشتر در یاری رساندن به پدرش و امرار معاش زندگی سهم بیشتری داشته باشد و پس از دو سال كار دفترچه آماده به خدمت را دریافت كرد و چون علاقه زیادی به خدمت در كمیته داشت و فكر كرد شاید بهتر بتواند در این نهاد انقلابی از میهن و ناموس خود حفاظت نماید . در تاریخ ۱۳۶۸/۸/۲۳ به خدمت مشغول گردید و پس از آموزش چند مرتبه به مرخصی آمد و پس از آخرین وداع با خانواده در تاریخ ۱۳۶۹/۱/۲۹در نبردی جانانه در برابر دشمنان اسلام و قرآن و مزدوران استكبار جهانی و قاچاقچیان مواد مخدر در محل خدمت خود در بیرجند به درجه رفیع شهادت نائل آمد همان آرزویی كه همیشه در دل داشت . لازم به یادآوری است كه در روزهای آخر حیات شهید خبر شهادت خود را میداد و در فكر وصیت نامه نوشتن بود امیدواریم كه ما ادامه دهنده و راهرو راه شهید باشیم .

<<روحش شاد و راهش پر رهرو باد>>

———————————————————————————————–

خاطرات شهید محمد آورند:

برگرفته از دفترچه خاطرات شهید :

 

بسمه تعالی

من در این بین جوانی ز جهان سیر شدم

صورتم گرچه جوان است ولی پیر شدم

امروز كه شور جوانی به سرم نیست

عكسم تو نگهدار كه فردا اثرم نیست .

**************

اختلاف مال شیطان ‌است در رحمان اختلاف نیست . (امام خمینی)

***********

آنكه از خدا بترسد شب برخیزد (و با خدا مناجات كند) . امام علی (ع)

*************

بیدار باشید همه در محضر خدا هستیم

**************

یارب نگهدار امام را ترسم بمیرم در بغل نگیرم شش گوشه قبر امام حسین را

علی‌محمد مرادی ـ ۱۶/۱۰/۶۱

**************

بی‌عشق خمینی نتوان عاشق مهدی شد بی خامنه ای امید رهبر نتوان یار حسین شد.

**************

هر رنجی كه در راه این انقلاب می‌كشید خود بزرگترین عبادت است .

(امام خمینی)

نماز بخوانید كه بالاترین ذكرهاست .

امروز هم جنگ در راس تمام مسائل است . (امام خمینی)

************

این جنگ تحمیلی شكوه و عظمت ایمان و اسلام را در پهناور جهان منتشر نمود. (امام خمینی)

************

همه شما ارتش امام زمان سلام‌الله علیه هستید . (امام خمینی)

************

گل سرخ و سفید باستانی فراموشم مكن دوست گرامی

علی محمد مرادی ۱۶/۱۰/۶۲

************

دوستی با هر كه كردم خصم مادر زاده شد .سید فریدون موسوی ۱۶/۱۰/۶۲

*************

از نفسهای خود حساب بكشید پیش از آنكه از شما حساب بكشند . امام علی (ع)

*************

خداوند به همه شما قدرت سلامت و پایداری پاسداری از انقلاب به همه شما عنایت كند . (امام خمینی)

************

ترس برای انسان زشت است .

************

ای جان بر كفان بسیج چشم همه محرومان عالم به شماست .

************

با یكدیگر دست بدهید تا كینه از دلهای شما برود . (رسول خدا)

************

آمریكا می‌گوید كه ما در منطقه منافع داریم چرا او باید در منطقه ما منافع داشته باشد چرا باید منافع مسلمین منافع آمریكا باشد .

(امام خمینی)

——————————–

دو صفت انسانی است كه بالاتر از آن چیزی نیست اول ایمان به خدا و دیگر خدمت به مردم .

بسمه تعالی

سزاوار است برای یك فرد مؤمن كه نمیرد تا قرآن را فراگیرد یا در حال فراگرفتن آن باشد.

شخص را با حق بسنجید نه حق راه با شخص . امام صادق (ع)

 

——————————————————————————————————————————————

وصیتنامه

به نام خدای محمد به نام خدای علی و به نام خدای حسین و به نام خدای شهیدان. سلام به شما پدر و مادر عزیزم كه مرا به این سن رساندید و تقدیم جامعه اسلامی و مكتبی و الهی دادید امیدوارم كه مرا ببخشید و اگر اشتباهی یا گناهی از من سرزده باشد مرا ببخشید و از خدای متعال در خواست كنید كه مرا مورد رحمت خود قرار دهد پدر و مادر عزیزم شما خوشحال باشید كه پسری بزرگ كردید و در راه اسلام و قرآن دادید مادر مهربانم اگر من شهید شدم هر چند كه من لیاقت شهید شدن را در خود نمی‌بینم از شما می‌خواهم كه زیاد نگریید و بی تابی نكنید اولاً روح من ناراحت می‌شود و دوم اینكه منافقان ضد انقلاب از ناراحتی و بی تابی شما خوشحال می‌شوند و بر راه پلیدشان ادامه می‌دهند اگر شما مثل برادران و خواهران و مادران شهید پرور صبور باشید منافقین و خائنین ضربه خواهند خورد و شاید به آغوش اسلام عزیز باز گرد‌‌‌ند این نیز تقاضای من از شما پدران و مادران و برادران و خواهران غیور ایران است .

در پایان از برادران حزب‌الله می‌خواهم كه امام را تنها نگذارید و برای طول عمر امام دعا كنید و در ضمن از خواهران حزب‌الله میخواهم كه حجاب اسلامی را رعایت كنند در پایان سخنانم از تك‌تك دوستان و برادرانم میخواهم كه اگر اشتباهی از من سرزده مرا ببخشید یك پیامی هم به خانواده‌ام و تشییع كنندگان جنازه‌ام كه مرا در زادگاهم یعنی همان كردوان سفلی در كنار امام زاده عهدالله در كنار برادران عزیزم و علی كشاورز به خاك بسپارد و در پایان بار دیگر تكرار میکنم امام را تنها نگذارید و امام را دعا كنید .

 

——————————————————————————————————————————————