شرح زندگی:

 

شهید هاشم امیری فرزند حیدر متولد ۱۳۴۴ در خانواده‌ای مذهبی و مستضعف در روستای عباسی چشم به جهان گشود و در سن شش سالگی وارد دبستان شد دوران ابتدایی را با موفقیت در زادگاه خویش به پایان رسانید .

سپس دوره راهنمایی را در روستای محمد صالحی با رنج و زحمت زیاد ادامه داد تا اینكه از طرف سپاه در خصوص اعزام به جبهه اعلام نیاز شد.

او در آن برهه حساس از زمان اعزام به جبهه حق علیه باطل را بر مدرسه ترجیح داد . لذا در نیمه سال سوم راهنمایی بود كه با عزمی راسخ به جبهه ‌رفت و در عملیات‌های مختلف شركت داشت و در عملیات فتح المبین فعالانه شركت داشت و یكی از همرزمان دیرین او در این روستا شهید شهریاری به لقاء الله پیوست ولی او افسوس می خورد و می گفت : معلوم است لیاقت شهادت را ندارم .

او كه دیگر مجذوب اسلام و انقلاب شده بود جز با خدمت در سپاه نمی توانست روح خود را تسكین دهد اینجا بود كه تصمیم گرفت رسماً به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بپیوند و رسماً پاسدار اسلام شد .

پنج سال در یگان دریایی سپاه انجام وظیفه نمود در ماموریت های مشكل دریایی كاردانی و تعهد و شجاعت و ایثار او زبان زد دیگر همرزمان وی بود در كاروان بزرگ دریایی سپاه در والفجر ۸ او نیز از افتخار آفرینان والفجر ۸ بود و چندین ماه در آن قسمت از جبهه فاو جانفشانی نمود .

در مرداد ماه ۱۳۶۵ به ازدواج با خانواده‌ای متدین و انقلابی اقدام نمود و از اهمیت این ازدواج و زندگی شهید همین بس كه خودش وصلت با چنین خانواده‌ای را موجب افتخار می دانست .

اما این ازدواج بیش از ۱۰۰ روز به طول نیانجامید او در تاریخ ۱۳۶۵/۸/۳ از قرار گاه نوح یك ماموریت دریایی به طرف جزیره فارسی حركت كرد و پس از پایان ماموریت موفقیت آمیز در تاریخ ۱۳۶۵/۸/۸ هنگام برگشت یدكش آنها مورد اصابت موشك دشمن بعثی قرار گرفت و به سوی معشوق حقیقی خود شتافت و به آرزوی دیرینه خود كه همانا شهادت در راه خدا بود رسید .

 

——————————————————————————————————————————————